Valerie Mirić: Silná kráska s křehkým srdcem

Valerie Mirić: Silná kráska s křehkým srdcem

František Kopáček, 12.07.2017

Valerii Mirić musíte milovat. Už pro ten její zápal být tím, kým doopravdy je. Valerie je totiž powerlifterkou. Že nevíte, co to znamená? Kromě toho, že je nesmírně inteligentní, inspirativní a fascinující osobnost, tak laicky řekněme, že Valerie umí zvednout stokilovou betonovou kouli ze země do úrovně hrudi. A nezlomit se u toho. Přitom z ní doslova čiší křehkost a rysy v její tváři jí dodávají až antickou krásu. A hádejte co! Valerie miluje Dara bags, tak jsme se rozhodli, že jí položíme pár otázek.

Valerie, vy máte specifický koníček – věnujete se fitness. A to na docela vysoké úrovni, jste osobní trenérka a spolumajitelka e-shopu se sportovním vybavením. Jak jste se dostala k fitness a powerliftingu?

K powerliftingu a celkově tomuto životnímu stylu mě před téměř třemi lety dovedl můj přítel, tehdy známý, a strongman Jiří Tkadlčík, který cvičením žije už třináct let, a tak mi ukázal co a jak.

Jaké jsou Vaše osobní rekordy?

Momentálně se věnuji právě powerliftingu, kde dřepnu 135 kg, vytlačím na bench 65 kg a zvednu na mrtvý tah 175 kg. Mimo to mě baví ‚atlas stone‘, což je zvedání betonových koulí (strongman sport), kde jsem prozatím zvedla 107 kg kuličku :)

Co Vám fitness dalo a co vzalo?

Myslím, že mi dalo naprosto vše, co nyní mám: skvělý vztah, zázemí, to, co mě baví, možnost se rozvíjet a takové životní naplnění. Vzalo mi pár přátel, jsem za to ale vděčná: Pouze se vyselektovali ti, kterým na mně skutečně nezáleželo.

Uvažovala jste někdy, že se cvičení vzdáte? Že se na všechno vykašlete, otevřete si čokoládu, nalijete víno a pustíte televizi, místo toho, abyste šla do fitka?

Uvažovala a popravdě jsem to kolikrát udělala :) Né sice takto doslova, nicméně chci tím říci, že jsem se vždy poslouchala a vždy to dělat budu. Člověk samozřejmě nesmí „poslouchání se" zaměňovat za lenost, nicméně jsou okamžiky, kdy jsem přetažená a tak dám prostě pohov a uklidním se odpočinkem, dobrým jídlem a podobně. Nejsem fitnesska ani kulturistka, nevidím důvod tělo škrtit dietou nebo si nedat to, na co má člověk chuť, ať je to kousek čokolády nebo třeba dobré těstoviny.

Díky fitness hodně cestujete. Kde všude jste byla? Naposledy jste měla být myslím v Indii na závodech. Jak to tenkrát dopadlo? Pamatuji si, že jste měli problémy s vízem…

Indie dopadla bohužel špatně, víza jsme nedostali a neletělo se. Vynahradili jsme si to ale o měsíc později na Filipínách, letos jsme pak již stihli Austrálii, Ameriku, Řecko a za 4 dny letíme směr Ukrajina! :)

Bojujete někdy s motivací? Co je pro Vás tím nejlepším nakopnutím?

Nejvíce mě nakopne, když na chvilku zpomalím, uvědomím si, co je již za mnou, že jsem zdravá, že mohu dělat, co mě baví a že mám život, jaký jsem vždy chtěla. Pak se přestávám litovat a znovu vstávám a makám!

Tak křehkou dívku bych tipoval spíš na královnu zumby. Asi musíte neznalé překvapit, když se vrhnete k ose a začnete zvedat svých 160 kg na mrtvém tahu, že?

Většinu lidí to zaskočí :) Pak se tito lidé dělí na dvě skupiny - první skupina je nadšena a chce okamžitě vědět vše o tom, co dělám, a fandí, druhá skupina klasicky spustí lavinu „co kdyby", „nedělej to" a podobně. Takové debaty ale rychle tlumím :)

Vaše příjmení Mirić není úplně české, narodila jste se tu? Odkud pochází Vaše rodina?

Já jsem se narodila a celý život žiji v Praze, můj tatínek je ale z Bosny a Hercegoviny, odtud tedy příjmení a divočejší povaha.

Bojujete někdy se závistí? Přeci jen – jste překrásná, máte nádherný rovný nos, který Vaší tváři dodává neskutečné charisma, máte postavu modelky a dokonalé oči, spousta žen Vás musí nenávidět…

Děkuji za lichotku, přiznám se, že takto jsem svůj nos nikdy nebrala - i když ho mám ráda. Určitě se se závistí setkáme v životě všichni, ač to někdy nevypadá jako závist. Nemyslím si, že by mě někdo nenáviděl proto, jak vypadám, je to možné, nicméně určitě pociťujeme s partnerem oba jisté náznaky (a někdy více než to) závisti spíše skrz to, co děláme.

Lidé bohužel dokážou být zlí, to je pravda, nicméně nereagujeme. Nejlepší a nejužitečnější pro mě samotnou je jít dál, dál dělat to, co miluji, čemu věřím, a mít klapky na očích.

Nevidím nic přínosného na tom, když budu řešit, co si o mě a mé práci myslí ostatní. Jen tím přistoupím na hru dotyčných a budu řešit něco, co se mě netýká. Totiž - názor dotyčného vypovídá o něm samotném. On svojí zlobou a pomluvou proti mně reaguje na mě jako postavu v jeho životě. Na postavu, jakou mě on vnímá. Jsem jakási herečka v jeho divadle, které si on vytvořil, nejsem to skutečně já. Své skutečné já znám povětšinou pouze já.

Pomýšlela jste někdy na kariéru profesionální modelky? Nemyslím tím přehlídky nebo focení módy, ale třeba obchody s fitness oblečením by po Vás sáhly všemi deseti.

Popravdě jsem pár věcí pro internetový eshop s fitness oblečením fotila, nicméně bližší je mi ve věcech cvičit, než jen pózovat.

Váš životní partner je Jiří Kadlčík, strongman a powerlifter, jak jste se seznámili?

Jirka přišel jednoho dne do mé bývalé práce za mým kolegou, se kterým jsou přátelé. Pronesl pár vtipů přede mnou a já se smála jak pominutá :) Poté se mě ujal jako osobní trenér a po půl roce přerostla spolupráce v něco víc...

Jak už jste spolu dlouho?

Dva a půl roku.

A čekáte někdy v dohledné době žádost o ruku?

Ajaj :) To se asi musíte zeptat spíše Jirky! Popravdě nad tím už vůbec nepřemýšlím. Samozřejmě, těším se na bílé šaty a na náš den, ale nechávám tomu volný průběh.

Na své FB stránce máte více jak třicet dva tisíc fanoušků – poznávají Vás i v reálném životě? Stalo se Vám někdy, že jste třeba šla nakupovat a oslovila Vás slečna, že jste její vzor?

Kupodivu ano! Jednou za mnou slečna běžela přes polovinu nákupního centra v Praze, to bylo milé. Jinak nás poznávají hodně jako pár. Vždycky jsou to milá setkání, která nás těší.

Ráda vaříte. Netajíte se tím, že nejoblíbenější jídlo je u svíčková, dopřáváte si i dezerty a pečivo není sprosté slovo. A přitom máte dokonalou figuru, jak je to možné? Je to jen vyšším výdejem při cvičení?

Přesně tak. Pohyb je základ, musí vás bavit, musíte to dělat rád a pečlivě. Pak není problém dopřát si.

Jaké máte plány do budoucna? Co Vás v nejbližší době čeká?

V nejbližší době nás čeká velký životní krok, co se týče bydlení a přesunu na Moravu. Pomalu bychom se chtěli usadit a vybudovat něco více než jen eshop, tak nám držte palce!

Valerie, moc děkuji za úžasný rozhovor!

Já také děkuji za rozhovor!

Foto: FB Valerie Mirić

Obrázek č.1Obrázek č.2Obrázek č.3Obrázek č.4Obrázek č.5Obrázek č.6Obrázek č.7