Monika Petrlová: Nelidské zdroje

Monika Petrlová: Nelidské zdroje

František Kopáček, 28.03.2018

Knih o motivaci a o využití lidského potenciálu jsou na pultech knihkupectví mraky. A pak tu jsou knihy, které se tváří jako všechny ostatní, ale když je otevřete, zjistíte, že jsou o vás. Konkrétně já osobně se v jedné povídce nadějné mladé spisovatelky Moniky Petrlové doslova poznávám. Asi i proto, že ona si našla cestu do mého srdce.

Soubor deseti povídek o hrdinech běžného dne. Trochu absurdní, trochu abstraktní. Roztomile dojemné i úsměvně pošetilé. Takové jsou krátké črty, z nichž nebudete chtít odtrhnout oči. Kristián, nicnedělající frajírek s naprosto průměrnými výkony ve všech ohledech lidského bytí, Olivie, žena s touhou počít dítě děj se co děj, babička Vandy, co nespolupracuje s doktory, odmítá jíst, ale v pondělí už chce jít domů… Nebo třeba Ondřej, co chce vystěhovat svou přítelkyni (která o tom ještě neví). Všichni tihle antihrdinové mají ale jednu vadu – jsou až trošku moc obyčejní.

Snad je to jen můj dojem, ale těm antihrdinům mého života chybí šťáva. Přijdou mi unavení a apatičtí. Až na Františka, muže středního věku, co se rozhodně radikálně změnit svou kariéru. Ze dne na den přijme místo v internetovém portálu pro ženy. A vždy se s dobře míněnou radou zapojí do diskuze. V ten okamžik vám blikne malá žárovička nad hlavou – ale vždyť to jsem přeci já! Přesně takhle jsem přišel do Dara bags já – ze dne na den, navíc z naprosto odlišného prostředí IT korporátu.

Sbírku povídek jsem četl opakovaně. Chtěl jsem vstřebat ty drobné nuance postav. A i po třetím čtení jsem měl pocit, že v knize nacházím něco nového. Skvělá práce!

Každá recenze by měla obsahovat i trochu té zdravé a konstruktivní kritiky – budiž: Monika má dar jemnokresby postav, ale ty mi přijdou lehce strnulé a statické, snad je to tím tónem, který se celou knihou nese. Styl je vytříbený, ale možná až moc školní. A to je obrovská škoda. Trocha té revolty vůči ‚hoch‘ češtině by rozhodně neškodila.

Moniko, moc děkuji, že píšete! Nepřestávejte tvořit příběh ve svých rukou!

Knihu nelidské zdroje vydalo nakladatelství JaS, ilustrace pocházejí od Karolíny Wellartové.

Obrázek č.1Obrázek č.2